VFA Techninis direktorius Tomas Staniūnas: ugdome ne komandas, o futbolininkus

Rugpjūčio 10 d. startuoja dar vienas – jau 11-as Elitinės jaunių lygos sezonas. Antrus metus iš eilės visuose EJL divizionuose žais ir „Vilnius Football Academy“ komandos, o VFA U15 ekipa debiutuos Baltijos jaunimo lygos varžybose. Artėjant naujo sezono pradžiai Akademijos Techninis direktorius Tomas Staniūnas pasidalino mintimis apie didžiausius ketvirtus metus skaičiuojančios organizacijos iššūkius, tikslus ir ambicijas.

– Kokiomis nuotaikomis pasitinkate 2024-2025 m. futbolo sezoną?
– Nuotaikos pačios geriausios, nors iššūkių tikrai netrūksta. Pradėčiau nuo to, kad šį sezoną VFA turės savo komandas ne tik visuose EJL divizionuose, bet ir Lietuvos jaunių (U14) čempionate, o taip pat visose Lietuvos vaikų lygos PRO lygmens varžybose (nuo U8 iki U12). Tad šį sezoną realiai turime pilną futbolo piramidę, nes nuo pačių jauniausių iki U18 visos komandos žais aukščiausiose lygose. Vienintelė spragelė – Lietuvos jaunių U13 čempionatas, kuriame VFA komandos nebus. Kita vertus, mūsų auklėtiniai žais šios amžiaus grupės I lygoje, kur praėjusiame sezone VFA komanda iškovojo aukso medalius. Tiesa, kitais metais U13 čempionate jau žais ir VFA ekipa, nes U12 futbolininkai šį sezoną startuoja PRO varžybose.
Be to, noriu pasidžiaugti, kad visą vasarą didžioji dalis vyrukų, kurie netrukus startuos čempionatuose, kryptingai ruošėsi sezonui. Pasirengimo ciklą pradėjome liepos 1 dieną, turėjome ir kontrolinių rungtynių, ir specialią treniruočių stovyką Palangoje. Buvo išlieta daug prakaito, visi treneriai įdėjo daug darbo, tad tikiu, kad ir futbolo aikštėse žaidėjų pasirodymai bus atitinkami.

– Paminėjote Akademijos komandų piramidę. Tačiau kiekvienai piramidei reikia viršūnės. Ar VFA planuose yra vyrų komanda?
– Mūsų Akademija vaikų ir jaunimo komandų piramidę sukūrė per keturis metus, o penktą gimtadienį pasitiksime ir su vyrų komanda. Tai vienas iš šio sezono tikslų. Turime tikrai gerą šaltinį, EJL divizionuose bręsta pajėgus jaunimas, tad norime jiems suteikti galimybę išbandyti jėgas ir su vyrais. Tikimės, kad 2025 metais VFA komanda jau dalyvaus LFF Antros lygos kovose, o ateityje sieks prasibrauti ir į aukštesnio lygio šalies futbolo varžybas.

– Ar ne per greitai statote piramidę?
– Tikrai ne. Mūsų vyriausiems 2006-2007 m. auklėtiniams jau reikia semtis patirties vyrų futbole, be to, Akademija turi ir tvirtą pagrindą, nes artimiausiu metu duris atvers nauji mūsų namai – „VFA-Hanner“ stadionas Bukčiuose. Čia bus pagrindinė Akademijos bazė, kurioje vaikai ir treneriai turės visas reikiamas sąlygas treniruotėms, varžyboms, poilsiui ir atsistatymui.

– Kokius tikslus keliate VFA komandoms naujame sezone?
– Mūsų Akademijos vizija – ugdyti ne komandas, o futbolininkus, kurie išsiskirtų savo individualiomis savybėmis ir žaistų įvairaus amžiaus Lietuvos rinktinėse. Todėl apie kažkokias vietas vaikų ar jaunių pirmenybėse nešnekame. Tik iš U18 komandos jau norime rezultatų, nes jie jau yra ant slenksčio į suaugusiųjų futbolą ir čempionate turi siekti konkrečių tikslų. Beje, kalbant apie rinktines, noriu pasidžiaugti sėkmingu Simo Grabausko pasirodymu Baltijos taurės turnyre su Lietuvos U17 rinktine. Šiuo metu į U17 rinktinę iškviesti trys VFA auklėtiniai – ne tik Simas, bet ir Norbert Diugevič ir Aleksandr Tkačuk. Iš 2009 m. gimimo futbolininkų kvietimų į Lietuvos U16 rinktinę sulaukė Lukas Klasauskas ir Ignas Ivaška. Neabejoju, kad jau artimiausiu metu kvietimų į rinktinę sulauks ir ne vienas mūsų Akademijos 2010 m. gimimo žaidėjas.

Matome, kad kryptingas darbas duoda vaisių, turime tikrai labai įdomaus, gabaus ir talentingo jaunimo. Tikiu, kad pravėrę šalies rinktinių duris jie netrukus sulauks ir užsienio klubų bei akademijų dėmesio, o tai taip pat yra vienas iš mūsų Akademijos tikslų – sudaryti sąlygas geriausiems futbolininkams išvykti tobulėti į užsienį.

– Kokia situacija su treneriais, kiek šiuo metu jų dirba Akademijoje?
– Šiuo metu darbuojasi 31 treneris, dar iki rugsėjo 1-os planuojame pristatyti bent kelis naujus specialistus. Faktas, kad norint kokybiškai dirbti su jaunaisiais futbolininkais, būtina turėti ir aukštos kvalifikacijos, motyvuotus specialistus. Pas mus treneriai turi visas sąlygas tobulėti, semtis žinių ir patirties. Akademijos viduje darbas niekada nesustoja – nuolat kalbame, diskutuojame, analizuojame procesus. Ir tai tikrai matosi ir pačių trenerių darbe. Džiugu, kad apie mūsų Akademijos specialistus pozityviai atsiliepia UEFA trenerių kursų vadovai, lektoriai. Ir patys treneriai pastebi, kad mes Akademijoje dirbame pagal šiuolaikines treniravimo tendencijas, tad kursuose jiems daugelis dalykų jau būna girdėta ir žinoma.

Bet, aišku, visada gali geriau. Mes daug investuojame į trenerių tobulėjimą, apmokame visiems jų dalyvavimą UEFA kursuose, kur mūsų treneriai sudaro gausiausias pajėgas. Turime konkretų tikslą, kad Akademijoje dirbtų tik UEFA licencijas turintys treneriai – ir šio tikslo nuosekliai siekiame. Suteikiame treneriams galimybes dalyvauti stažuotėse, papildomuose kursuose, dirbame su „Smartfootball“ organizacija, kitaip sakant – į trenerius investuojame tikrai labai dideles lėšas.

– Kokie paties, kaip Techninio direktoriaus, svarbiausi darbai?
– Vienas iš tokių – trenerių periodizacijos modelio diegimas. Dar pernai pradėjome skirstyti auklėtinius į tam tikrus amžiaus tarpsnius: darželinukų, 5 prieš 5 ir 8 prieš 8 futbolo sektoriai, ir 11 prieš 11 sektorius, kuris dalinamas į dvi dalis – nuo U13 iki U16, ir nuo U16 – iki U18. Šiems sektoriams atrinkome trenerius, kurie gilinasi į darbo su konkretaus amžiaus futbolininkais specifiką. Tai yra laikui imlus procesas, per metus ar du kažkokių rezultatų nesitikime, norint sukurti tikrą periodizacijos modelį reikia bent 5 metų. Vaikai kas 2-3 metus keičiasi, tad treneris turi padirbėti bent su keliomis grupėmis, kad taptų tikru tos srities specialistu. Kita vertus, treneriai irgi žmonės, jie skirtingai priima ir apdoroja informaciją, tad vieniems reikia daugiau laiko, o kiti auga ir tobulėja sparčiau.

Kitas svarbus darbas – VFA žaidimo modelio kūrimas. Per kelis metus sudėliojome esminius akcentus – kaip mes norime žaisti, o pernai pradėjome tą modelį naudoti savo rungtynėse. Šiuo metu esame aprašę visus procesus, sudėlioję visų VFA komandų taktinę periodizaciją, treneriai žino, kaip dirbame, ką ir kuriomis savaitės dienomis darome, kaip ruošiamės rungtynėms, kaip treniruojamės po rungtynių ir pan. Tai tikrai nėra baigtinis procesas, siekiame ir toliau šį modelį tobulinti, perteikti žaidėjams, kad jie suprastų, ką ir kaip reikia daryti aikštėje. Idealus rezultatas – kai žiūrovai vien pagal žaidimo braižą pasakytų, jog žaidžia VFA komanda. Ir tai taikoma visoms amžiaus grupėms, nes tada futbolininkams bus daug lengviau dirbti su kitu treneriu, nes visur žaidimo principai bus vienodi.

– Kokie tie principai?
– Kamuolio kontrolė, agresyvus žaidimas vienas prieš vieną,pranašumo sukūrimas ir jo išnaudojimas tam tikrose aikštės vietose. Gynyboje – aukštas presingas ir kamuolio perėmimas kuo arčiau varžovų vartų. Be abejo, tai tik keli esminiai štrichai, tų principų yra gerokai daugiau, bet visų nevardinsiu. Svarbiausia, kad per šį žaidimo modelį norime atskleisti geriausius savo žaidėjus, suteikti jiems galimybę pademonstruoti savo sugebėjimus, talentą, kad jie būtų įdomūs rinktinių treneriams ir galėtų konkuruoti tarptautinėje arenoje.

– Šiais metais „Vilnius Football Academy“ treniruotes lankančių vaikų skaičius perkopė 800. Ar visi jie ateityje taps futbolininkais?
– Būkim realistai, profesionaliais futbolininkais tampa tik 1-2 proc. iš visų treniruotes lankančių vaikų. Mes Akademijoje turime dvi treniruočių kryptis – sportinę ir užimtumo. Užsienyje elitinės futbolo akademijos orientuojasi tik į sportines grupes, atrenka geriausius iš geriausių ir su jais dirba. Mes sau to leisti negalime ir nenorime. Pas mus apie 200 vaikų treniruojasi pagal sportinį modelį, o likę – pagal užimtumo programą. Mes ne tik auginame futbolo talentus, bet ir siekiame įtraukti kuo daugiau vaikų į sportą, į fizinio aktyvumo veiklas, nes šiame technologijų amžiuje fizinis vaikų aktyvumas yra katastrofiškai žemas. Ne visi vaikai ir nori siekti profesinių aukštumų futbole, bet visiems reikia kuo daugiau judėti, bendrauti, susitikti su kitais vaikais, susipažinti su drausmės ir dėmesio koncentracijos reikalavimais. Tai yra viena iš mūsų Akademijos misijų – ir gal net pati svarbiausia!

#VisadaGaliGeriau!